19 Μαρτίου, 2024

«ΕΝΟΡΙΑ εν δράσει…»: 11 χρόνια εκκλησιαστικής μαρτυρίας

Με την χάρη του Θεού, ολοκληρώθηκε το πρόγραμμα καθημερινών δραστηριοτήτων και εκδηλώσεων του Ιερού Ναού Ευαγγελιστρίας Πειραιώς, με τον εμβληματικό τίτλο «ΕΝΟΡΙΑ εν δράσει…», που ξεκίνησε στις 25 Σεπτεμβρίου. Μία προσπάθεια που συμπλήρωσε ήδη 11 χρόνια εκκλησιαστικής μαρτυρίας, με πολλούς πρωταγωνιστές και εναλλακτικούς τρόπους παρουσίασης.

Το πρόγραμμα και φέτος περιελάμβανε δεκάδες δράσεις που με κέντρο την λατρευτική ζωή της Ενορίας, επεδίωξαν να μεταδώσουν το μήνυμα της ελπίδας και της εμπιστοσύνης.

Η οικογένεια των συμμετεχόντων μεγάλωσε και επεκτάθηκε, ειδικά με την βοήθεια του διαδικτύου, όπου χιλιάδες άνθρωποι από όλα τα μήκη και πλάτη της γης, παρακολούθησαν τις καθημερινές εκδηλώσεις, μέσα από το κανάλι του προγράμματος στο YouTube.

Μέσα στην πλειάδα των εκδηλώσεων, ξεχώρισαν συζητήσεις, εσπερίδες, αφιερώματα, ομιλίες πνευματικού περιεχομένου, προβολές ταινιών, μουσικές και θεατρικές παραστάσεις, βραδιές παραδοσιακής μουσικής και χορού, προσκυνηματικές εκδρομές και πολλά ακόμη.

Ιδιαίτερα, ήταν χαρακτηριστική η σειρά εκδηλώσεων που ήταν αφιερωμένη στην επέτειο των 100 χρόνων από την Μικρασιατική καταστροφή και την γενοκτονία του Ελληνισμού, με αφιερωματικές παρουσιάσεις, μουσικές και χορευτικές βραδιές εμπνευσμένες από την λαϊκή μικρασιάτικη παράδοση και επιστημονικές εσπερίδες.

Όλες τις εκδηλώσεις λάμπρυναν με την συμμετοχή τους εκλεκτοί προσκεκλημένοι, τόσο από τον εκκλησιαστικό χώρο, όσο και από διάφορους τομείς και κλάδους, που μοιράστηκαν απλόχερα την γνώση και την εμπειρία τους, πάνω σε μια ευρεία θεματολογία, με τους χιλιάδες θεατές του προγράμματος.

Ειδικότερα, κατά την διάρκεια του «ΕΝΟΡΙΑ εν δράσει…2022» πραγματοποιήθηκαν:

• 25 Αγρυπνίες,
  • 16 Συναντήσεις Διαλόγου,
  • 13 Προβολές ταινιών,
  • 13 Ομιλίες – Παρουσιάσεις,
  • 4 Θεατρικές παραστάσεις,
  • 5 Αφιερώματα – Εκδηλώσεις τιμής,
  • 16 Εκδηλώσεις αφιερωμένες στην επέτειο των 100 χρόνων από τη Μικρασιατική καταστροφή,
  • 22 Μουσικοχορευτικές παραστάσεις εκ των οποίων οι 19 είχαν θέμα τη Μικρασία,
  • 5 Εκδρομές – Προσκυνήματα και