19 Μαρτίου, 2024

Εκπαιδευτικά Σεμινάρια 2022: Τα video των συναντήσεων

Συνεχίζεται και την τρέχουσα χρονιά, ο θεσμός των Επιμορφωτικών Σεμιναρίων, που ανέπτυξε σταδιακά ο Ιερός Ναός Ευαγγελιστρίας Πειραιώς, από το 2015, στο πλαίσιο του προγράμματος «ΕΝΟΡΙΑ εν δράσει…», και στα χρόνια που ακολούθησαν καταξιώθηκε μέσα στον εκκλησιαστικό χώρο, αλλά και ευρύτερα, κυρίως λόγω της ποικίλης και ενδιαφέρουσας θεματολογίας τους.

Κάθε Δευτέρα στις 19.30, θα πραγματοποιείται το Σεμινάριο «Ιστορία της Μικράς Ασίας», με την Ιστορικό, Φιλόλογο και Πρόεδρο της Ενώσεως Μαγνησίας Μικράς  Ασίας, κα Αρχοντία Παπαδοπούλου.

Το Σεμινάριο διοργανώνεται με αφορμή την συμπλήρωση 100 χρόνων από την Γενοκτονία του Μικρασιατικού Ελληνισμού, αποδίδοντας φόρο τιμής σε όλους τους Έλληνες που, από την Αρχαιότητα και μέχρι το 1922, κράτησαν ακμαία την Ιστορία, την Πίστη, τον Πολιτισμό,  τα Γράμματα, τις Τέχνες και με την ψυχική τους δύναμη και αντοχή αποτελούν ανεξάντλητο παράδειγμα εδώ και πέντε γενιές.

Η ιστορία της Μικράς Ασίας»: 1η Συνάντηση

Η ιστορία της Μικράς Ασίας»: 2η Συνάντηση

Η ιστορία της Μικράς Ασίας»: 3η Συνάντηση

Η ιστορία της Μικράς Ασίας»: 4η Συνάντηση

Η ιστορία της Μικράς Ασίας»: 5η Συνάντηση

Η ιστορία της Μικράς Ασίας»: 6η Συνάντηση

Η ιστορία της Μικράς Ασίας»: 7η Συνάντηση

Η ιστορία της Μικράς Ασίας»: 8η Συνάντηση

Η ιστορία της Μικράς Ασίας»: 9η Συνάντηση

Η ιστορία της Μικράς Ασίας»: 10η Συνάντηση

Κάθε Τρίτη στις 19.30, θα παρουσιάζεται το εκλαϊκευμένο Σεμινάριο λειτουργικής αγωγής «Η λατρεία μας με απλά λόγια», με τον Πρωτοπρεσβύτερο π. Χρυσοβαλάντη Θεοδώρου, Υποψήφιο Διδάκτορα Λειτουργικής του Α.Π.Θ  και την συμμετοχή του Πρωτοπρεσβυτέρου π. Ελισσαίου Κυνούση, Θεολόγου, Φιλόλογου.

Ένας κύκλος 10 συναντήσεων με στόχο την γνωριμία και κυρίως την καλλιέργεια της αγάπης στις ακολουθίες της Εκκλησίας μας και του σεβασμού στην τάξη τους, προτάσσοντας την ανάγκη της κοινής προσευχής, ως καρδιάς του εκκλησιαστικού σώματος, που το  κάνει να ζει 21 αιώνες.

«Η λατρεία μας με απλά λόγια»: 1η Συνάντηση

«Η λατρεία μας με απλά λόγια»: 2η Συνάντηση

«Η λατρεία μας με απλά λόγια»: 3η Συνάντηση

«Η λατρεία μας με απλά λόγια»: 4η Συνάντηση

«Η λατρεία μας με απλά λόγια»: 5η Συνάντηση

«Η λατρεία μας με απλά λόγια»: 6η Συνάντηση

«Η λατρεία μας με απλά λόγια»: 7η Συνάντηση

«Η λατρεία μας με απλά λόγια»: 8η Συνάντηση

«Η λατρεία μας με απλά λόγια»: 9η Συνάντηση

«Η λατρεία μας με απλά λόγια»: 10η Συνάντηση

Κάθε Τετάρτη στις 19.30, θα πραγματοποιείται το Σεμινάριο Ορθόδοξης Κατήχησης, αφιερωμένο στον «Πατερικό λόγο», με τον Αρχιμανδρίτη π. Δανιήλ Ψωίνο, Θεολόγο και Προϊστάμενο του Καθεδρικού Ιερού Ναού Αγίας Τριάδος Πειραιώς.

Μια μαθητεία στη ζωή, στη στάση, στον τρόπο, στη σχέση με το Χριστό, και στα συγγράμματα των Πατέρων, που ως φορείς της Ιεράς Παραδόσεως αλλά και του ήθους της Εκκλησίας του Χριστού, συνέβαλαν, ώστε να αποκτήσουμε ευρύτερη εμπειρία της αποκεκαλυμμένης αλήθειας.

«Πατερικός λόγος»: 1η Συνάντηση

«Πατερικός λόγος»: 2η Συνάντηση

«Πατερικός λόγος»: 3η Συνάντηση

«Πατερικός λόγος»: 4η Συνάντηση

«Πατερικός λόγος»: 5η Συνάντηση

«Πατερικός λόγος»: 6η Συνάντηση

«Πατερικός λόγος»: 7η Συνάντηση

«Πατερικός λόγος»: 8η Συνάντηση

«Πατερικός λόγος»: 9η Συνάντηση

«Πατερικός λόγος»: 10η Συνάντηση

Τέλος, κάθε Πέμπτη στις 19.30, θα παρουσιαστεί το Σεμινάριο Εκκλησιαστικής Αγωγής των παιδιών «Μεγαλώνοντας έναν άγιο», με τον Αρχιμανδρίτη π. Καλλίνικο Μαυρολέοντα, Θεολόγο, Συνταξιούχο Δάσκαλο και Ηγούμενο της Ιεράς Πατριαρχικής και Σταυροπηγιακής Μονής Αγίου Γεωργίου Βασσών Καρπάθου.

Μια σειρά συναντήσεων που απευθύνονται σε γονείς, επιδιώκοντας απλά και κατανοητά, να προτείνουν τρόπους και ιδέες, για να τους βοηθήσουν στην υψηλή αποστολή, να γίνουν συνδημιουργοί του Θεού και γονείς ενός αγίου.

«Μεγαλώνοντας έναν… άγιο!»: 1η Συνάντηση

«Μεγαλώνοντας έναν… άγιο!»: 2η Συνάντηση