19 Μαρτίου, 2024

«Παραθρησκείες»: Σιγκαπούρης Κωνσταντίνος – Βικτωρία Νταγκουνάκη

Εκδήλωση, στο πλαίσιο της σειράς «Ελεύθεροι διάλογοι», του προγράμματος «ΕΝΟΡΙΑ εν δράσει…», του Ιερού Ναού Ευαγγελιστρίας Πειραιώς, πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 30 Σεπτεμβρίου.

Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Σιγκαπούρης και Ν. Ασίας κ. Κωνσταντίνος, φιλοξένησε την Δημοσιογράφο κα Βικτωρία Νταγκουνάκη, σε μια συνάντηση με θέμα: «Παραθρησκείες».

Η  συνάντηση, μεταδόθηκε  από το διαδίκτυο, μέσα από το κανάλι του «ΕΝΟΡΙΑ εν δράσει…» στο YouTube.

Η Βικτωρία Νταγκουνάκη, είναι μία δημοσιογράφος γνωστή από τα γραπτά της κείμενα σε εφημερίδες, αλλά και από τις τηλεοπτικές εκπομπές που έκανε κατά καιρούς στην ελληνική τηλεόραση.

Ο Σεβασμιώτατος, συζήτησε μαζί της θέματα, που κατά καιρούς η ίδια έχει ερευνήσει, θέματα που απασχόλησαν κυρίως νέους ανθρώπους, που ξέφυγαν από τον δρόμο της καθημερινότητας και πήγαν σε πιο σκοτεινά μονοπάτια, σε μονοπάτια παραθρησκευτικών οργανώσεων ή του σατανισμού.

Η κα Νταγκουνάκη εξιστόρησε την πορεία της δημοσιογραφικής της έρευνας για τις παραθρησκευτικές οργανώσεις και ομάδες και την εμπειρία της από ανθρώπους που την προσέγγισαν, έχοντας εμπλακεί στον σατανισμό και ζητώντας από εκείνην βοήθεια.

Μητροπολίτης Σιγκαπούρης και Ν. Ασίας κ. Κωνσταντίνος

Όπως είπε χαρακτηριστικά:

«Δεν μπορεί να πιστέψει κανείς, τι έμαθα και τι άκουσα. Ο σατανάς κακοποιεί τον άνθρωπο, και ο άνθρωπος που γίνεται σατανιστής, κακοποιεί και τον άλλον και τον εαυτό του

Αυτά τα άτομα, συνέχισε η κα Νταγκουνάκη, είχαν διαφορετικές προελεύσεις, από άστεγα παιδιά που κάποιοι τα εκμεταλλεύθηκαν, μέχρι παιδιά πολύ καλών οικογενειών που ενεπλάκησαν για διάφορους λόγους, όπως για να ξεχωρίσουν και να εντυπωσιάσουν, σε κάποιες περιπτώσεις επειδή οι οικογένειες τους δεν ήταν τόσο κοντά τους, είτε ακόμη και λόγω επιρροών από μουσικά ρεύματα, δεδομένου ότι ο σατανισμός ήταν μόδα.

Συνήθως είναι έφηβοι, που θέλουν να εντυπωσιάσουν, αλλά οι σατανιστές, δεν τους εμφανίζονται ως σατανιστές. Τους εμφανίζονται σαν μέντιουμ, σαν μια οργάνωση παραψυχολογική που θα τους διδάξει να έχουν δυνάμεις, να διαβάζουν την σκέψη του άλλου, να κάνουν εντυπωσιακά πράγματα.

Κι έτσι σταδιακά περνάνε και σε αξιόποινες πράξεις, και επειδή τους καταγράφουν, αν θελήσουν να απομακρυνθούν, εκβιάζονται και πέφτουν όλο και βαθύτερα.

Βικτωρία Νταγκουνάκη

Η κα Νταγκουνάκη, δέχθηκε πολλές απειλές για τη ζωή της, αλλά με την βοήθεια του Θεού προχώρησε. Μιλώντας για τις παραθρησκευτικές οργανώσεις, με τις οποίες ασχολήθηκε δημοσιογραφικά για πολλά χρόνια, τόνισε ότι ήταν χειρότερες από τον σατανισμό, γιατί πολλές από αυτές εμφανίζονται μόνο με μία μάσκα φιλοσοφίας, και δεν μπορεί κανείς να φανταστεί τι κρύβεται από πίσω, είναι αδίστακτες και διαθέτουν πολλά χρήματα, ενώ έχουν μέλη που ανήκουν σε πολλούς χώρους.

Στην ερώτηση του Σεβασμιωτάτου εάν υπάρχει σωτηρία για αυτά τα παιδιά, η κα Ντακουνάκη απάντησε πως πολλά παιδιά σώθηκαν ενώ και οι γονείς μπορούν πλέον να διδαχθούν τι δεν πρέπει να κάνουν και πως να τα αντιμετωπίσουν.

Η συνάντηση έκλεισε με το μήνυμα της αισιοδοξίας, τη χαρά της κοινωνίας και της παρουσίας του Θεού στη ζωή του ανθρώπου. Μια συνάντηση ψυχής, με την ελπίδα να ωφεληθεί πολύς κόσμος που χάνει τον προσανατολισμό του και να προσεγγίσει τον Θεό, που είναι η χαρά και η ευτυχία. Και ποτέ δεν είναι αργά γι’ αυτό.