18 Απριλίου, 2024

«ΠΑΡΑ – Μείναμε σπίτι…»: Μουσικοχορευτική παράσταση, στο «ΕΝΟΡΙΑ εν δράσει…»

Ο Πολιτιστικός Όμιλος ΔΩΔΩΝΗ πραγματοποίησε μια ξεχωριστή μουσικοχορευτική εκδήλωση αφιερωμένη στην Ελληνική μας Παράδοση, το Σάββατο 16 Οκτωβρίου, στο πλαίσιο του προγράμματος «ΕΝΟΡΙΑ εν δράσει…», του Ιερού Ναού Ευαγγελιστρίας Πειραιώς.

Παρουσιάστηκαν χοροί από διάφορες περιοχές της πατρίδας μας, συνδυαζόμενοι με θεατρικά δρώμενα και σατιρίζοντας καταστάσεις που βιώνουμε την περίοδο της πανδημίας του κορωνοϊού, σε σενάριο Αρετής Ζαχαριάδου και σκηνοθεσία Χρήστου Τσιλογιάννη.

Υπεύθυνος της εκδήλωσης ήταν ο χοροδιδάσκαλος Γιώργος Γκολέμης.

Στην εκδήλωση ενώθηκαν με πρωτότυπο τρόπο ο χορός, η μουσική το τραγούδι και το θέατρο, αξιοποιώντας την σάτιρα για να ελαφρυνθεί το κλίμα εσωστρέφειας, που επέφερε η πανδημία και οι αναγκαστικοί περιορισμοί που επιβλήθηκαν.

Δίνοντας έτσι μία νότα αισιοδοξίας και αναπτερώνοντας το ηθικό όλων μας, με την ελπίδα σύντομα να ξεπεραστεί η απειλή αυτή και να επανέλθουμε στην κανονικότητα.