18 Απριλίου, 2024

«Εν δράσει 2018»: π. Σπυρίδων Τσιμούρης – π. Ιωνάς Μούρτος

Ο Αρχιμανδρίτης Ιωνάς Μούρτος, ο μοναδικός Ορθόδοξος ιεραπόστολος της Ταϊβάν, ήταν φιλοξενούμενος του π. Σπυρίδωνα Τσιμούρη, στο «Ενοριακό Αρχονταρίκι» του Ιερού Ναού Ευαγγελιστρίας Πειραιώς, την Τετάρτη 5 Δεκεμβρίου, στο πλαίσιο του προγράμματος «ΕΝΟΡΙΑ εν δράσει…», σε μια συζήτηση με θέμα: Αναζητώντας τον Χριστό στις εσχατιές της γης.

Ο π. Ιωνάς μίλησε από καρδιάς για την μοναχική του διακονία στην πολυπληθή και αλλόθρησκη Τάι-Πέι της Ταϊβάν, όπου η Ορθόδοξη Εκκλησία δεν είναι γνωστή ούτε κατ’ όνομα, εκεί όπου θυσιαστικά αγωνίζεται να διαδώσει τον Λόγο του Θεού.

Η Ορθοδοξία είναι άγνωστη στην Ταϊβάν τονίζει ο π. Ιωνάς και το πρόβλημα είναι ότι ο τρόπος του σκέπτεσθαι που έχουν οι Κινέζοι και οι Ταϊβανέζοι είναι τελείως διαφορετικός από τον δικό μας. Απουσιάζουν έννοιες όπως αυτή του προσώπου, το σωστό ή λάθος και άλλες.

Έδωσε στη συνέχεια κάποια παραδείγματα από τις εμπειρίες του, για το πως προσπαθεί να μιλήσει για την θεία Ευχαριστία και μέσα από αυτήν να δείξει σε αυτό το κοινό έναν άλλο τρόπο ολοκλήρωσης.

Ενώ κατέδειξε το χάσμα που υπάρχει στην αντιμετώπιση σειράς ζητημάτων, όπως του πόνου, όπου είναι τελείως διαφορετικός ο τρόπος προσέγγισης ανάμεσα στον βουδισμό και τον χριστιανισμό.

Αναφέρθηκε στην πορεία του και την ανάπτυξη των ιεραποστολικών του προσπαθειών στην Ταϊβάν, την οργάνωση της Εκκλησίας, την δημιουργία εφαρμογών ορθόδοξης ηλεκτρονικής κατήχησης για κινητά τηλέφωνα.

Ζήτησε τις προσευχές όλων για την ενίσχυση του έργου του, τη συνδρομή σε βιβλία, εικόνες και φυσικά την οικονομική βοήθεια.

Αρχιμανδρίτης Ιωνάς Μούρτος

Για να τονίσει:

«Δεν ήρθα εδώ, για να μεταπείσω κανέναν. Ο σκοπός μου δεν είναι να προσηλυτίσω. Σέβομαι τις πεποιθήσεις των άλλων και γι’ αυτό το λόγο εκπλήττονται, όταν τους λέω ότι δε θέλω ν’ αλλάξω κανέναν, απλώς να κάνω την Θεία Λειτουργία, που αυτό για μένα είναι το παν.

Να έρθει ο Θεός στη γη, σ’ αυτόν τον τόπο. Δεν υπάρχει τίποτα άλλο από τη Θεία Λειτουργία σ’ αυτή και στην άλλη ζωή».

Το Ιεραποστολικό Κλιμάκιο της Ταϊπέι στην Ταϊβάν υπάγεται στο Οικουμενικό Πατριαρχείο και στην Ιερά Μητρόπολη Χονκ-Κονγκ.

Η λειτουργία του Κλιμακίου ξεκίνησε από τον π. Ιωνά Μούρτο στις αρχές του έτους 2001, όταν με πρόσκληση του τότε Μητροπολίτη Νικήτα και τις ευχές του Γέροντος της Ι. Μονής Οσίου Γρηγορίου του Αγίου Όρους, μακαριστού π. Γεωργίου Καψάνη, αποφάσισε να μεταβεί και να διαδώσει το μήνυμα της Ορθοδοξίας στη μακρινή αυτή χώρα της Άπω Ανατολής.

Στην Ταϊβάν την εποχή εκείνη δεν υπήρχαν Ορθόδοξοι, παρά μόνο καθολικοί, προτεστάντες, βουδιστές, ταοϊστές και άλλοι θιασώτες ειδωλολατρικών θρησκειών.

Γράφτηκε και σε ένα Πανεπιστήμιο για να μάθει κινέζικα αλλά και για να αποκτήσει άδεια παραμονής που το κράτος δεν του παρείχε, γιατί η Ορθόδοξη Εκκλησία δεν υφίσταται για την κυβέρνηση της Ταϊβάν.

π. Σπυρίδων Τσιμούρης

Από τις αρχές του 2004 ο π. Ιωνάς κάλυψε με την οικονομική συνδρομή του ιεραποστολικού συνδέσμου «Άγιος Κοσμάς ο Αιτωλός», μια βασική ανάγκη, την απόκτηση ενός διαμερίσματος σε συγκρότημα πολυκατοικιών, που χρησιμοποιείται έκτοτε ως Ι. Ναός επ’ ονόματι της Αγίας Τριάδος για τις λατρευτικές ανάγκες και την κατήχηση, καθώς τα πρώτα χρόνια νοίκιαζε τον χώρο ενός μικρού νηπιαγωγείου.

Ο π. Ιωνάς πραγματοποιεί ομιλίες σε πανεπιστήμια, θεολογικά σεμινάρια, συνέδρια, πνευματικά κέντρα  και νοσοκομεία.

Το ποίμνιο του Ιεραποστολικού Κλιμακίου της Ταϊπέι αυξάνεται σταδιακά με το αξιόλογο έργο του π. Ιωνά και ήδη τελούνται εκεί αρκετές βαπτίσεις και γάμοι.