20 Απριλίου, 2024

«Εν δράσει 2020»: Ένα τραγούδι όλη η Ελλάδα

Μια μουσική βραδιά, προσαρμοσμένη στις ανάγκες των καιρών, αλλά πλούσια σε ρεπερτόριο και νοσταλγικές αναμνήσεις, πραγματοποιήθηκε στο Πνευματικό Κέντρο του Ιερού Ναού Ευαγγελιστρίας Πειραιώς, την Πέμπτη 1 Οκτωβρίου, στο πλαίσιο του προγράμματος «ΕΝΟΡΙΑ εν δράσει…».

Η εκδήλωση, πραγματοποιήθηκε χωρίς την συμμετοχή του κοινού και μεταδόθηκε  ζωντανά από το διαδίκτυο,   μέσα από το κανάλι του «ΕΝΟΡΙΑ εν δράσει…» στο YouTube.

Τραγούδια που κάλυψαν διαχρονικά όλο το φάσμα του ελληνικού τραγουδιού, από το παραδοσιακό και το λαϊκό, έως το έντεχνο και τα σύγχρονα ακούσματα, ταξίδεψαν μουσικά τους θεατές της εκδήλωσης, δίνοντας μια άλλη, αισιόδοξη νότα, σε πείσμα της φοβικότητας και της ανασφάλειας στην εποχή της πανδημίας.

Συντελεστές της βραδιάς  ήταν ο Γιώργος Σαμπαριώτης στο τραγούδι, η Μαρία Κάτσαρη στο πιάνο, ο Λευτέρης Συμιανάκης στην κιθάρα, ο Λάμπρος Πανταζόπουλος στο μπουζούκι και το μαντολίνο, και ο Παναγιώτης Τσουκαλάς στα ντραμς.

ο Γιώργος Σαμπαριώτης στο τραγούδι
η Μαρία Κάτσαρη στο πιάνο
ο Λευτέρης Συμιανάκης στην κιθάρα
ο Λάμπρος Πανταζόπουλος στο μπουζούκι και το μαντολίνο
ο Παναγιώτης Τσουκαλάς στα ντραμς.