19 Μαρτίου, 2024

«Εν δράσει 2019»: Αρχιμ. Δανιήλ Αεράκης: Νεκρώνω τον εαυτό μου σημαίνει ότι αγαπώ τους άλλους

Δεν μας έστειλε ο Θεός στη γη για να είμαστε κριτές και ανακριτές και δικαστές. Δεν διαπομπεύουμε τον άλλον, προσπαθούσε να τον βοηθήσουμε. Ο ένας θέλει την βοήθεια του άλλου. Ο ένας να σηκώνει τα βάρη και τις δυσκολίες του άλλου.

Στην 1η θεία Λειτουργία που τελέσθηκε στον Ιερό Ναό Ευαγγελιστρίας Πειραιώς, την Κυριακή 20 Οκτωβρίου, ιερούργησε και μίλησε προς τους πιστούς, ο Αρχιμανδρίτης Δανιήλ Αεράκης.

Η ομιλία του π. Δανιήλ, εντάσσεται στο πλαίσιο του προγράμματος, «ΕΝΟΡΙΑ εν δράσει…».

Αρχιμανδρίτης Δανιήλ Αεράκης.

Η ομιλία του π. Δανιήλ, επικεντρώθηκε στο αποστολικό ανάγνωσμα της ημέρας.

Όπως λοιπόν αναφέρει ο Απόστολος Παύλος, εάν ζούμε πνευματικά, πνευματικά και θα προχωράμε. Να μη  γινόμαστε υπερήφανοι η κενόδοξοι, και να μην προκαλούμε τους άλλους ανθρώπους. Και να μην φθονούμε ο ένας τον άλλον.

Αν δούμε κάποιον να πέσει στην αμαρτία, εμείς οφείλουμε να τον σηκώσουμε και να τον συγχωρήσουμε και να τον καταρτίζουμε. Γιατί σήμερα έπεσε εκείνος, αύριο μπορεί να πέσουμε εμείς.

Ανήκουμε στον Ιησού Χριστό, τόνισε ο π. Δανιήλ. Είναι ο Χριστός του Σταυρού και της Αναστάσεως.

«Ανήκουμε στον Χριστό σημαίνει ότι τον Σταυρό που σήκωσε ο Χριστός, καλούμαστε να τον σηκώσουμε κι εμείς.

Υπάρχουν οι άνθρωποι του Χριστού. Δεν κάνει διακρίσεις ο Χριστός, αλλά εμείς.

Άλλοι δεχόμαστε τον Χριστό, άλλοι όχι. Οι άνθρωποι του Χριστού, είναι εκείνοι που Τον δέχονται».

Και πως φαίνονται ότι είναι άνθρωποι της πίστεως, αναρωτήθηκε ο π. Δανιήλ.  Το γνώρισμα των πιστών είναι η σταύρωση και η νέκρωση. Στη ζωή αυτή θα πεθάνουμε πρώτα για να ζήσουμε.

Αν πεθάνει ο παλαιός άνθρωπος μέσα μας, αν πεθάνει η αμαρτία μέσα μας, τότε ζούμε με τον Χριστό.

Σταυρώνω την σάρκα, συνέχισε, σημαίνει σταυρώνω τα αμαρτωλά πάθη μου. Ο Χριστός στον Σταυρό, κάρφωσε όλα τα αμαρτήματα μας.

«Δεν σύρομαι και δεν παρασύρομαι από τις προκλήσεις του κόσμου. Σκοτώνω τα πάθη και νεκρώνω τις επιθυμίες.

Αγωνίζομαι εναντίον της αμαρτίας, την ξεριζώνω. Ένα σάπιο δέντρο, το κόβει κανείς από την ρίζα».

Νεκρώνω τον εαυτό μου κυρίως σημαίνει ότι αγαπώ τους άλλους και δεν ζω για επίδειξη του εαυτού μου, ούτε φθονώ τους άλλους.

Όταν ο άλλος είναι άρρωστος, δεν τον χτυπάμε, αλλά θέλει την βοήθεια μας για να θεραπευθεί. Τα βάρη των άλλων, είναι και δικά μας βάρη.

«Δεν μας έστειλε ο Θεός στη γη για να είμαστε κριτές και ανακριτές και δικαστές. Δεν διαπομπεύουμε τον άλλον, προσπαθούμε να τον βοηθήσουμε. Ο ένας θέλει την βοήθεια του άλλου. Ο ένας να σηκώνει τα βάρη και τις δυσκολίες του άλλου.

Ο Χριστός δεν έχει βάρη, αλλά σηκώνει των άλλων τα βάρη και τα αμαρτήματα