19 Μαρτίου, 2024

«Εν δράσει 2018»: «Διαδίκτυο: Ένα νέο εργαλείο ιεραποστολής»

Έρχεται η ψηφιακή ορθόδοξη ιεραποστολή, να γεμίσει το ψηφιακό οικοσύστημα με αρετές, με παραδείγματα, με καλές εμπειρίες. Χρειάζεται να γίνουμε εμείς οι ίδιοι, κατά «έγνοια» ποιμένες. Δηλαδή να έχουμε ποιμαντική έγνοια για την οικογένεια μας, για τον πλησίον μας.

Στο “Ενοριακό Αρχονταρίκι” του προγράμματος «ΕΝΟΡΙΑ εν δράσει…» του Ιερού Ναού Ευαγγελιστρίας Πειραιώς, ο κ. Ηλίας Λιαμής, Δρ. Θεολογίας, Μουσικολόγος και Συγγραφέας,φιλοξένησε την Δευτέρα 10 Δεκεμβρίου, τον κ. Νικόλαο Γκουράρο, Πρόεδρο του Ινστιτούτου Άγιος Μάξιμος ο Γραικός και Γενικό Διευθυντή της Πεμπτουσίας, σε μία συζήτησημε θέμα «Διαδίκτυο: Ένα νέο εργαλείο ιεραποστολής».

Μιλώντας για την έννοια της ιεραποστολής, ο κ . Γκουράρος αναφέρθηκε πρώτα στην εξωτερική ιεραποστολή, δηλαδή τις δραστηριότητες ευαγγελισμού στις χώρες που δεν έχει φτάσει το ευαγγέλιο.

Για να τονίσει στη συνέχεια την δυνατότητα χρήσης των ψηφιακών μέσων, ως εργαλείο ιεραποστολής, αναφέροντας περισσότερο ή λιγότερο γνωστά παραδείγματα ορθοδόξων ιεραποστόλων που αξιοποιούν τις ψηφιακές εφαρμογές στην καθημερινή τους διακονία.

κ. Ηλίας Λιαμής

Τα ψηφιακά μέσα, έδωσαν άλλη δυναμική στην έννοια της ιεραποστολής και έγιναν αποδεκτά ως εξαίρετο ποιμαντικό εργαλείο και για την λεγόμενη εσωτερική ιεραποστολή.

Ο κ. Γκουράρος αναφέρθηκε στις απεριόριστες δυνατότητες που δίνει το διαδίκτυο, για πνευματική μελέτη μέσα  – για παράδειγμα – από τις καλές ενοριακές ιστοσελίδες.

«Πλέον, υπάρχει ευκολότερη πρόσβαση στην Αγία Γραφή, στα συναξάρια, στα πραγματικά παραδείγματα της ζωής των αγίων, σε θέματα πνευματικού περιεχομένου, στα κείμενα των Πατέρων της Εκκλησίας. Ένας πραγματικός θησαυρός, δώρο σε όλους μας.

Κι αυτό επιτυγχάνεται με όλα τα ψηφιακά μέσα, όπως το εκκλησιαστικό ραδιόφωνο, ηλεκτρονικά έντυπα ενοριών, ψηφιακές φυλλάδες για τα αναλόγια κοκ

Ακολούθως ο κ. Γκουράρος, τόνισε μια σειρά προβλημάτων που καταγράφονται, όπως μεγάλα προβλήματα εθισμού, κατάθλιψης, μοναξιάς λόγω του χρόνου που σπαταλά κάποιος μπροστά στις οθόνες.

Τρομακτικό είναι το πρόβλημα της ευκολίας πρόσβασης σε επικίνδυνο και ακατάλληλο περιεχόμενο.

κ. Νικόλαος Γκουράρος

Μάλιστα, οι διαχειριστές τέτοιου είδους περιεχομένου, δυσκολεύονται πια να ικανοποιήσουν τις προσδοκίες των επισκεπτών τους, διότι οι πελάτες τους έχουν τόση μεγάλη ευκολία να βρουν τέτοιο περιεχόμενο, που ζητούν όλο και χειρότερα πράγματα.

«Δηλαδή το κακό ψηφιακά αλωνίζει, θριαμβεύει. Οι πνευματικοί, μας λένε, ότι το κακό πολεμάται μόνο με το καλό.

Κι εδώ έρχεται η ψηφιακή ορθόδοξη ιεραποστολή, να γεμίσει το ψηφιακό οικοσύστημα με αρετές, με παραδείγματα, με καλές εμπειρίες.

Χρειάζεται να γίνουμε εμείς οι ίδιοι, κατά «έγνοια» ποιμένες. Δηλαδή να έχουμε ποιμαντική έγνοια για την οικογένεια μας, για τον πλησίον μας».

Ιδιαίτερη έμφαση έδωσε  ο κ. Γκουράρος στην ηθική των μέσων και στην ανάγκη να μπει η χριστιανική ηθική, στην ηθική των μέσων.

Επίσης, στάθηκε στην αναγκαιότητα επιμόρφωσης των ποιμένων, με σεμινάρια, στο νέο ψηφιακό οικοσύστημα, όπως και την αντίστοιχη εκπαίδευση των εφήβων στα τρέχοντα και μελλοντικά ψηφιακά συστήματα, μέσα στον χώρο της Εκκλησίας.

Πρότεινε κάθε ενορία να έχει την δική της  ψηφιακή παρουσία, έστω και μικρή, με ενεργοποίηση των νέων που εκκλησιάζονται και συμμετέχουν στο ενοριακό έργο, να γίνουν εθελοντές στην ψηφιακή ιεραποστολή.

«Να γίνουν οι ίδιοι ψηφιακοί ιεραπόστολοι ή να διακονούν τους εφημέριους που προσπαθούν να έχουν μια ψηφιακή παρουσία.

Από την άλλη, οι ιστοσελίδες των Μητροπόλεων να είναι υποδείγματα ψηφιακής ποιμαντικής και έξυπνων υπηρεσιών πνευματικής και λειτουργικής πληροφόρησης.

Τέλος, είναι άκρως απαραίτητη η δημιουργία Συνοδικής Επιτροπής ψηφιακών μέσων και ποιμαντικής του διαδικτύου, στο πλαίσιο της Εκκλησίας της Ελλάδος».