19 Μαρτίου, 2024

«Εν δράσει 2018»: Αφιέρωμα στο Καστελόριζο, στο «ΕΝΟΡΙΑ εν δράσει…»

Γυναίκα  – σύμβολο, η Κυρά της Ρω, Δέσποινα Αχλαδιώτη, για 40 χρόνια ύψωνε την γαλανόλευκη στη βραχονησίδα Ρω.

Μουσικοχορευτική εκδήλωση αφιερωμένη στην ιστορία, τα ήθη και έθιμα, στις παραδοσιακές ενδυμασίες, καθώς και στην καλλιτεχνική παράδοση του ακριτικού νησιού του Καστελόριζου, του νησιού της κυράς της Ρω, πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 10 Νοεμβρίου, στο Πνευματικό Κέντρο του Ιερού Ναού Ευαγγελιστρίας Πειραιώς.

Από αριστερά: κ. Θεοχάρης Κατσής, κα Ευαγγελία Ξενοπούλου, κα Γερασιμίνα Κατσή-Μεντάκη.

Την ευθύνη του αφιερώματος,  που πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο του προγράμματος «ΕΝΟΡΙΑ εν δράσει…», είχαν η κα Ευαγγελία Ξενοπούλου, «Τ´ αηδόνι του Καστελόριζου», βραβευμένη με έπαινο από την Ακαδημία Αθηνών, ο κ. Θεοχάρης Κατσής, Εκπαιδευτικός –Χοροδιδάσκαλος και η κα Γερασιμίνα Κατσή-Μεντάκη, Παιδαγωγός – Χοροδιδάσκαλος.

Η κα Ξενοπούλου, περιέγραψε τις ομορφιές και τα αξιοθέατα του Καστελόριζου, ενώ στη συνέχεια έκανε μια ιστορική αναδρομή στα γεγονότα του τελευταίου αιώνα.

Μάλιστα, επεσήμανε ότι ο Β’ Παγκόσμιος Πόλεμος κατέστρεψε ολοσχερώς το νησί, γι’ αυτό και πολλοί κάτοικοι αναγκάστηκαν τότε να μεταναστεύσουν στην Αυστραλία.

Ακολούθως έγινε και από τους τρεις συνομιλητές, αναφορά στα ιδιαίτερα έθιμα και τις παραδόσεις του νησιού κατά την διάρκεια του χρόνου.

Έτσι, για παράδειγμα, τα Χριστούγεννα ασπρίζουν τα σοκάκια, ετοιμάζονται τοπικά γλυκά, αλλά αυτό που κάνει τη διαφορά, είναι τα χριστουγεννιάτικα δωδεκανησιακά κάλαντα, που δεν έχουν καμία σχέση με τα κάλαντα που συνηθίζονται στην υπόλοιπη Ελλάδα.

Τα παλιά χρόνια, είπε η κα Ξενοπούλου, οι κοπέλες δεν έβγαιναν από τα σπίτια τους, παρά μόνο την Πασχαλιά. Έβγαιναν στις γειτονιές τους και τραγουδούσαν τραγούδια της ξενιτιάς.

Την Κυριακή του Πάσχα, όλοι χορεύουν γύρω από το κουβούκλιο της Αναστάσεως, με την συνοδεία μουσικών οργάνων.

Το ωραιότερο έθιμο του νησιού, είναι ο τοπικός γάμος. Διαρκεί μία ολόκληρη εβδομάδα, με διάφορα δρώμενα που λαμβάνουν χώρα,  Δευτέρα με Κυριακή, όπου πάντα το μεσημέρι τελείται το μυστήριο.

Στη συνέχεια περιέγραψαν τις παραδοσιακές ενδυμασίες του νησιού, ανδρικές και γυναικείες.

Ενώ η κα Ξενοπούλου μίλησε και για την γυναίκα  – σύμβολο, την Κυρά της Ρω, την Δέσποινα Αχλαδιώτη, η οποία για 40 χρόνια ύψωνε την γαλανόλευκη στη βραχονησίδα Ρω και με την οποία τους συνέδεαν συγγενικοί δεσμοί.

Η εκδήλωση ολοκληρώθηκε αφού παρουσιάστηκαν παραδοσιακοί χοροί και τραγούδια από το Καστελόριζο.