19 Μαρτίου, 2024

«Εν δράσει… 2018»: Να ξεπεράσουμε το φόβο και τη μοναξιά…

Ξεκινάει την Κυριακή 30 Σεπτεμβρίου, με τον αγιασμό που θα τελέσει ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Πειραιώς κ. Σεραφείμ, το πρόγραμμα καθημερινών δράσεων και εκδηλώσεων του Ιερού Ναού Ευαγγελιστρίας Πειραιώς, με τον τίτλο «ΕΝΟΡΙΑ εν δράσει…», το οποίο θα διαρκέσει μέχρι τις 31 Δεκεμβρίου 2018.

Συμπληρώθηκαν 7 χρόνια, από τη στιγμή που άρχισε να λαμβάνει σάρκα και οστά, το πρώτο πιλοτικό πρόγραμμα με τον παράδοξο τότε -για κάποιους- τίτλο «ΕΝΟΡΙΑ εν δράσει…».

Ένα ταπεινό ξεκίνημα, μιας φιλότιμης όμως προσπάθειας που στόχευε να καταστήσει σταδιακά την Ενορία, το κέντρο που θα μπορούσε ο καθένας μας να ζήσει τη συντροφικότητα, το ενδιαφέρον και την αλληλεγγύη μεταξύ των μελών της Εκκλησίας.

Δημιουργήθηκαν έτσι οι συνθήκες, ώστε σε καθημερινή βάση όσοι επιθυμούν, να βρίσκουν ευκαιρίες συνύπαρξης, συνοδοιπορίας, ψυχικής ξεκούρασης και δημιουργικής απασχόλησης.

Για να αποτελέσει τελικά το πρόγραμμα «γροθιά στην απελπισία» και «για να πάψει η μοναξιά να είναι ο πιο καλός μας … σύντροφος», όπως λέγαμε όλα αυτά τα χρόνια.

Και η οικογένεια των συμμετεχόντων άρχισε χρόνο με το χρόνο να μεγαλώνει και να επεκτείνεται στο χώρο και το χρόνο. Σε αυτό βοήθησε πολύ το διαδίκτυο.
Παράλληλα, τοπικοί τηλεοπτικοί σταθμοί από διάφορα μέρη της Ελλάδας, άρχισαν να μεταδίδουν σε συγκεκριμένες ημέρες και ώρες του προγράμματος τους, εκδηλώσεις του «ΕΝΟΡΙΑ εν δράσει…».

Ενδεικτικά αναφέρουμε τους τηλεοπτικούς σταθμούς ATLAS TV με έδρα την Θεσσαλονίκη, STAR TV με έδρα την Κοζάνη, ΔΕΛΤΑ TV με έδρα την Αλεξανδρούπολη, ΑΧΕΛΩΟΣ TV με έδρα το Αγρίνιο, VOLKANO TV με έδρα τη Σαντορίνη, ΗΛΕΚΤΡΑ TV με έδρα την Κόρινθο και ΘΑΡΡΙ TV με έδρα τη Ρόδο.
Το πρόγραμμα και φέτος διοργανώνεται από 1 Οκτωβρίου έως και 31 Δεκεμβρίου, περιλαμβάνοντας δεκάδες δράσεις που με κέντρο την λατρευτική ζωή της Ενορίας, φιλοδοξούν να μεταδώσουν το μήνυμα της ελπίδας και της αισιοδοξίας.
Μέσα στην πλειάδα των εκδηλώσεων, ξεχωρίζουν:
• συζητήσεις, • ομιλίες πνευματικού περιεχομένου,
• προβολές ταινιών, • μαθήματα μαγειρικής,
• παρασκευή θυμιάματος, • εργαστήριο παρασκευής προσφόρου,
• βιβλιοπαρουσιάσεις, • εργαστήριο πολυμερούς πηλού και
• για 1η χρονιά δημιουργικό εργαστήριο ντεκουπάζ,
• 3 λογοτεχνικά αρχονταρίκια, • μουσικές παραστάσεις,
• θεατρικές παραστάσεις • κουκλοθέατρο,
• βραδιές παραδοσιακής μουσικής και χορού,
• νεανικές συζητήσεις με προσκεκλημένους από μακριά μέσω Skape,
• Καραγκιόζη, • προσκυνηματικές εκδρομές
και πολλά ακόμη.

Πολλά και φέτος θα είναι τα αφιερώματα και οι τιμητικές εκδηλώσεις. Αφιερωματική εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί για το νέο άγιο της Εκκλησίας μας, Αμφιλόχιο Μακρή τον Πάτμιο, με την παρουσία του πνευματικού του τέκνου, Μητροπολίτη Γάνου και Χώρας (πρώην Νέας Ζηλανδίας) κ. Αμφιλοχίου.

Ακόμη αφιερώματα • στον Όσιο Πορφύριο τον Καυσοκαλυβίτη, • τον ιερέα των αναπήρων π. Θησέα Κυπριώτη, • την Γερόντισσα Γαβριηλία Παπαγιάννη, • τον εθνικό ποιητή της Κύπρου Βασίλη Μιχαηλίδη και • τη Ναυμαχία των Σπετσών το 1822.

Επίσης, τιμητική εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί για τον Μητροπολίτη Πισιδίας (πρώην Κορέας) κ. Σωτήριο, με ιδιαίτερη αναφορά στην Ορθόδοξη μαρτυρία στην εγγύς και την Άπω Ανατολή.

Τέλος, τρία αφιερώματα θα πραγματοποιηθούν με κεντρικό θέμα «Μιλώντας στα παιδιά μας για όλα…». Επίσης τρεις στρογγυλές τράπεζες σε συνεργασία με το Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα του Πανεπιστημίου Πειραιώς «Κοινωνία – Πολιτισμός – Θρησκεία» και γενικό τίτλο «Παγκοσμιοποίηση και Ταυτότητες», και δύο στρογγυλές τράπεζες με θέμα «1988-2018: 30 χρόνια εκκλησιαστικού ραδιοφώνου».