29 Μαρτίου, 2024

Η υποδοχή της θαυματουργής Εικόνας της «Παναγίας Κισσιώτισσας» Άνω Ξενιάς

Μέσα σε ατμόσφαιρα κατάνυξης και εκκλησιαστικής τάξης, πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 17 Μαρτίου, στον Ιερό Ναό Ευαγγελιστρίας Πειραιώς, η υποδοχή της θαυματουργής ιεράς Εικόνας της Κοιμήσεως της Θεοτόκου, που φέρει την προσωνυμία «Παναγία Κισσιώτισσα», προερχόμενη από την ομώνυμη Ιερά Μονή Άνω Ξενιάς Μαγνησίας.

Η φιλοξενία της ιεράς Εικόνας, εντάσσεται στο πλαίσιο των εορταστικών εκδηλώσεων «Ευαγγελίστρια 2023» που πραγματοποιούνται στο Ναό για 25η χρονιά, με επίκεντρο την μεγάλη πανήγυρη του Ευαγγελισμού της Θεοτόκου.

Την ιερά εφέστιο Εικόνα, που θα παραμείνει στο Ναό προς αγιασμό και στήριξη των πιστών έως το πρωί της Δευτέρας 27 Μαρτίου κόμισε ο Καθηγούμενος της Ιεράς Μονής Κοιμήσεως Θεοτόκου Άνω Ξενιάς, Αρχιμανδρίτης π. Νεκτάριος Υφαντίδης, ενώ της υποδοχής προΐστατο ο Πρωτοσύγκελος της Ιεράς Μητροπόλεως Πειραιώς, Αρχιμανδρίτης π. Νήφων Καπογιάννης.

Ο π. Νήφων, στον χαιρετισμό του, μετέφερε στον Καθηγούμενο π. Νεκτάριο, τις ευχές και τις ευλογίες του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτου Πειραιώς κ. Σεραφείμ, καθώς και τις ευχαριστίες του, για την μεταφορά στον Πειραιά του πολυτιμότερου θησαυρού που έχει η Ιερά Μονή, την θαυματουργή εικόνα της Υπεραγίας Θεοτόκου.

Και όπως σημείωσε:

«Μας δίνετε την δυνατότητα να πλησιάσουμε την Παναγία μας κι Εκείνη να δει την μετάνοια μας, να ακούσει τις προσευχές μας, να σηκώσει τις θλίψεις και το βάρος των δοκιμασιών μας, να ακούσει τη χαρά μας, να θαυματουργήσει στην ψυχή και το σώμα μας, σε όλους εμάς που θα Την προσκυνήσουμε με πίστη.

Η παρουσία Της μας γεμίζει χαρά, θάρρος, δύναμη, αγωνιστικότητα, γιατί ξέρουμε ότι είναι η Υπέρμαχος Στρατηγός όχι μόνο του έθνους, αλλά στον καθένα προσωπικά, στον προσωπικό του αγώνα, σε αυτόν τον αόρατο πόλεμο κατά των παθών και του εχθρού της ψυχής μας.»

Ανταπαντώντας ο Καθηγούμενος της Ιεράς Μονής π. Νεκτάριος Υφαντίδης, αναφέρθηκε στην εφέστιο και θαυματουργή Εικόνα της Παναγίας της Κισσιώτισσας, που εικονίζει την Κοίμηση της Θεοτόκου και σύμφωνα με την παράδοση, βρέθηκε από ερημίτες μοναχούς τον 10ο  αιώνα, στον χώρο που βρίσκεται σήμερα η Μονή.

Ανακαλύπτοντας οι μοναχοί την Εικόνα, κρεμασμένη σε μια βελανιδιά και καλυμμένη από άγριο κισσό, της έδωσαν αυτήν την προσωνυμία και οικοδόμησαν το μοναστήρι, αφιερωμένο σε Εκείνη. Η θαυματουργή εικόνα, αποτελεί παλλάδιον του Μοναστηριού, έργο άριστης βυζαντινής τέχνης και είναι αχρονολόγητη, ενώ εντυπωσιακός είναι ο μεγάλος αριθμός των προσώπων που εικονίζονται στην όλη σύνθεση, 30 στον αριθμό.

Όπως τόνισε ο π. Νεκτάριος:

«Αιώνες τώρα, αυτή η Εικόνα σκορπά την χάρη της Παναγίας μας, προς κάθε άνθρωπο που εκζητά, με ταπείνωση και ευλάβεια σε Αυτήν, την λύση κάθε είδους προβλήματος.

Τιμούμε αυτό το πρόσωπο, το υποδεχόμαστε μεγαλόπρεπα και το περιβάλλουμε με εμπιστοσύνη, γιατί «ο Θεός επέβλεψε επί την ταπείνωσιν της δούλης αυτού», κάτι που δύσκολα μπορεί να κατανοηθεί στις μέρες μας, που η ανθρωπότητα ζει υπό το κράτος του εγωκεντρισμού.

Τα λόγια της Παναγίας, είναι το βάλσαμο, γιατί η ίδια κάνει την αναφορά ότι ο Θεός είδε την ταπείνωση Της κι έφερε την σωτηρία στον κόσμο, φέροντας στα σπλάχνα Της τον λυτρωτή όλου του κόσμου. Και η ταπεινοφροσύνη είναι ουράνιος ανεμοστρόβιλος, που μπορεί να ανεβάσει την ψυχή από την άβυσσο της αμαρτίας, στα ύψη του ουρανού.»