25 Απριλίου, 2024

Αρχιμ. π. Αθανάσιος Παπασταύρου: Μέγα μυστήριο, μυστήριο κραυγής

Ιερά αγρυπνία τελέστηκε την Πέμπτη 23 Δεκεμβρίου (Ευγενίας οσιομάρτυρος και Φιλίππου μάρτυρος), με  τον Όρθρο τις Μεγάλες Ώρες των Χριστουγέννων, τον Εσπερινό και την Θεία Λειτουργία του Μεγάλου Βασιλείου, στον Ιερό Ναό Ευαγγελιστρίας Πειραιώς, κατά τη διάρκεια της οποίας κήρυξε τον θείο λόγο, ο  Αρχιμανδρίτης π. Αθανάσιος Παπασταύρου, Ιεροκήρυκας της Ιεράς Μητροπόλεως Πειραιώς.

Η αγρυπνία και η ομιλία εντάσσονται στο πλαίσιο του προγράμματος «ΕΝΟΡΙΑ εν δράσει» και μεταδόθηκαν από το κανάλι του προγράμματος στο YouTube.

Παραμονή των Χριστουγέννων και ο π. Αθανάσιος στον λόγο του, αναφέρθηκε στην μητρόπολη των εορτών, όπου ήρθε το πλήρωμα του χρόνου και εξαπέστειλε ο Θεός τον Υιό Του.

Αυτός ο οποίος είχε προφητευθεί από όλους τους δικαίους και τους προφήτες της Παλαιάς Διαθήκης, ήταν  ο αναμενόμενος μεσσίας που γεννήθηκε στο σπήλαιο της Βηθλεέμ και σπαργανώθηκε στην φάτνη.

Αυτός Τον οποίον δόξασαν οι επουράνιες δυνάμεις την ώρα της γεννήσεως Του και αυτοί που άκουσαν τον αγγελικό ύμνο, ήταν οι απλοί ποιμένες της Βηθλεέμ.

«”Δόξα εν υψίστοις Θεώ και επί γης ειρήνη, εν ανθρώποις ευδοκία”. Πολλοί δυστυχώς δεν αντιλαμβάνονται αυτόν τον λόγο και μέχρι σήμερα. Άλλοι προσπαθούν να τον γελοιοποιήσουν, άλλοι να τον ειρωνευτούν, άλλοι ισχυρίζονται ότι δεν πρόκειται ποτέ να πραγματωθεί.

Κι όμως, αυτός ο λόγος από τότε και μέχρι σήμερα, πραγματώθηκε και πραγματώνεται. Γιατί αυτό που είπαν οι άγγελοι, ήταν η μεγάλη αλήθεια.

Αυτή η ειρήνη, δεν είναι ασφαλώς η κοσμική ειρήνη, την οποία δεν θέλουν οι άνθρωποι. Η ειρήνη είναι ο ίδιος ο Κύριος, η ειρήνη ήλθε στον κόσμο. Αλλά και έρχεται στον κάθε άνθρωπο, ο οποίος θέλει να γίνει άνθρωπος της ειρήνης του Θεού. Ο οποίος αισθάνεται ότι εργάζεται τις εντολές του Θεού και αυτό το βλέπει γιατί ο Κύριος έρχεται και κατοικεί μέσα του.»

Γιατί πράγματι, συνέχισε ο π. Αθανάσιος, αν θέλουμε να είμαστε άνθρωποι της ειρήνης, θα πρέπει να εργαζόμαστε με συνέπεια και σε συνέχεια τις εντολές του Θεού. Και αν τηρήσουμε τις εντολές Του, τότε σύμφωνα με την υπόσχεση Του, έρχεται με τον Πατέρα Του και κάνει κατοικητήριο την καρδιά μας.

Η ειρήνη ήρθε, αλλά το αν έρθει στον καθένα, εξαρτάται από τον ίδιο και μόνο. Αν θέλουμε να γίνουμε άνθρωποι της ειρήνης, τότε οπωσδήποτε ο Θεός θα κατοικήσει μέσα μας και θα απολαύσουμε την ειρήνη Του.

Ειδάλλως, προχώρησε τον λόγο του, αν προσπαθούμε στα εξωτερικά πράγματα να βρούμε ειρήνη, δεν θα την βρούμε ποτέ. Αλλά ο Κύριος, μας έδωσε θάρρος και με την κάθοδο Του στη γη, κατενίκησε τον κόσμο της αμαρτίας, εξουδετέρωσε τον μεγάλο εχθρό μας. τον διάβολο και μας καλεί κοντά Του να απολαύσουμε τα αγαθά της ειρήνης Του.

«Έγινε άνθρωπος, έζησε ανάμεσά μας, για να γίνουμε κατά χάριν θεοί. Είναι μέγα μυστήριο, μυστήριο κραυγής. Ο Κύριος κατώκησε στην κοιλία της Υπεραγίας Θεοτόκου, γιατί εκεί το Άγιο Πνεύμα δημιούργησε από τις σάρκες Της, ένα νέο άνθρωπο και έχουμε στην μήτρα Της μία καινούργια δημιουργία. Και η Παναγία μας στα σπλάχνα Της, κυοφόρησε τον μόνο θεάνθρωπο.

Μόνο ως θεάνθρωπο μπορούμε να τον δεχθούμε, γιατί μόνο τότε καθίσταται σωτήρας και λυτρωτής, βασιλιάς των καρδιών μας. Μόνο τότε μπορούμε να καταλάβουμε γιατί ζήτησε ολοκληρωτική αφοσίωση και αγάπη, από όλους εκείνους οι οποίοι θα τον ακολουθήσουν

Αγαπούμε τον θεάνθρωπο, τόνισε ο π. Αθανάσιος, που μας έπλασε ως Θεός και μας ανέπλασε ως θεάνθρωπος. Αγαπούμε τον Κύριο Ιησού Χριστό, Κύριο ως Θεό, Ιησού ως σωτήρα και Χριστό γιατί είναι ο κεχρισμένος και μας χρίει κι εμάς με τις χάριτες του Αγίου Πνεύματος.

Δια της ελεύσεως του Κυρίου στον κόσμο, μπορεί ο καθένας, αν θέλει, να γίνει ουρανοπολίτης. Ο Θεός έδωσε τα πάντα. Από εμάς ένα ζητάει, την εκπεφρασμένη και αποδεδειγμένη απόφαση μας να τον ακολουθήσουμε. Πρέπει να το θελήσουμε, να κάνουμε το δικό μας βήμα, όσο μικρό κι αν είναι.

«Έχουμε τον τρόπο και τον δρόμο. Ο τρόπος είναι αυτός που δίδαξε ο Κύριος, και ο δρόμος εκείνος που χάραξε ο Κύριος και μας καλεί να τον ακολουθήσουμε.

Αν αποφασίσουμε να σηκώσουμε τον σταυρό μας και να βαδίσουμε πάνω στα χνάρια Του, γιατί αυτή είναι η πρόσκληση Του, τότε είναι βέβαιο ότι θα φτάσουμε στον Γολγοθά και θα σταυρωθούμε. Αλλά σταυρός για τον Χριστό, σημαίνει ανάσταση. Πάθος για τον Χριστό και θάνατος, σημαίνει ζωή αιώνια.

Αν έτσι αποφασίσουμε, τότε η έλευση του Χριστού στον κόσμο, για τον καθένα από εμάς, θα είναι η σωτήρια έλευση, η απαρχή της προσωπικής μας σωτηρίας