01 Οκτωβρίου, 2022

Select your Top Menu from wp menus

Το πρόγραμμα των ζωντανών μεταδόσεων

Παραρακολουθείστε από το κανάλι  YouTube του «ΕΝΟΡΙΑ εν δράσει…» του Ιερού Ναού Ευαγγελιστρίας Πειραιώς.

ΤΑ LINK ΤΩΝ ΜΕΤΑΔΟΣΕΩΝ

____________________________________________________________

Τετάρτη 28 Σεπτεμβρίου 2022       7.30 μ.μ.

Ομιλία με θέμα «Συγκαταβάσεις στην διαπαιδαγώγηση των παιδιών».

Ομιλητής ο Πρωτοπρεσβύτερος π. Σπυρίδων Σκουτής, Ιεράς Αρχιεπισκοπής Αθηνών.

Πέμπτη 29 Σεπτεμβρίου 2022       7.30 μ.μ.

Θεατρική βραδιά

Αναφορά από την ομάδα ΘΥΡΣΟΣ στο μονόπρακτο του Τενεσί Ουίλιαμς «Μην κλαις μωρό του Ρούνι».

Παρασκευή 30 Σεπτεμβρίου 2022       9.45 μ.μ.

«Ελεύθεροι διάλογοι»

Μία συνάντηση ευθύνης με λόγο και ανταλλαγή ιδεών.

«Παραθρησκείες»

• Σεβ. Μητροπολίτης Σιγκαπούρης και Ν. Ασίας κ. Κωνσταντίνος,

Βικτωρία Ντακουνάκη, Δημοσιογράφος.

Σάββατο 1η Οκτωβρίου 2022       9.45 μ.μ.

Κυριακή B´ Λουκά. Κυπριανού ιερομάρτυρος

Κυριακή 2 Οκτωβρίου 2022      7.30 μ.μ.

«Ιστορική Μνήμη και Επιστημονική Έρευνα: Το Α΄ Επιστημονικό Συνέδριο της Εκκλησίας της Ελλάδος για τη Μικρασιατική Καταστροφή.»

Συμμετέχουν:

• Αρχιμ. π. Δαμασκηνός Πετράκος, Δρ Θεολογίας, Γραμματεύς της Ειδικής Συνοδικής Επιτροπής Πολιτιστικής Ταυτότητος,

Διονύσης Τσιριγώτης, Επίκουρος Καθηγητής Σύγχρονης Ελληνικής Ιστορίας, Διεθνών Σχέσεων & Διπλωματίας στο Παν/μιο Πειραιώς,

Κωνσταντίνος Χολέβας, Πολιτικός Επιστήμων, συνεργάτης της Ειδικής Συνοδικής Επιτροπής Πολιτιστικής Ταυτότητος.

Δευτέρα 3 Οκτωβρίου 2022      7.30 μ.μ.

«Ενοριακό Αρχονταρίκι»

«Φιλία σε κάθε Ηλικία»

Μία πρωτοβουλία του Ινστιτούτου Prolepsis για την καταπολέμηση της μοναξιάς και της κοινωνικής απομόνωσης στην Τρίτη Ηλικία.

Συμμετέχουν:

• Αθηνά Λινού, MD, PhD, MPH, FACE, Καθηγήτρια Επιδημιολογίας, Πρόεδρος Ινστιτούτου Prolepsis,
  • Ελένη Φαγογένη, BA, Υπεύθυνη Προγράμματος Φιλία σε κάθε Ηλικία, Υπεύθυνη Εθελοντισμού & Ανεύρεσης πόρων Ινστιτούτου Prolepsis,

Συντονίζει: ο Ηλίας Λιαμής, Δρ. Θεολογίας, Μουσικολόγος, Συγγραφέας.

Τρίτη 4 Οκτωβρίου 2022       8.00 μ.μ.

«Ιστορία της Μικράς Ασίας» 1

Η 1η συνάντηση της σειράς «Η ιστορία της Μικράς Ασίας» με θέμα: «Τα πρώτα ταξίδια και οι αρχαιοελληνικές αποικίες στη Μ. Ασία», στο πλαίσιο των Εκπαιδευτικών Σεμιναρίων του προγράμματος «ΕΝΟΡΙΑ εν δράσει…».

Τη σειρά επιμελείται η Αρχοντία Παπαδοπούλου, Ιστορικός, Φιλόλογος, Πρόεδρος της Ένωσεως Μαγνησίας Μικράς Ασίας.

Τρίτη 4 Οκτωβρίου 2022       9.45 μ.μ.

Χαριτίνης μάρτυρος, Μεθοδίας οσίας της εν Κιμώλω

Τετάρτη 5 Οκτωβρίου 2022       7.30 μ.μ.

Ομιλία με θέμα «Δέκα ερωτήσεις του Χριστού».

Ομιλητής ο Αρχιμανδρίτης π. Δανιήλ Αεράκης, Ι. Μητροπόλεως Νικαίας.

Πέμπτη 6 Οκτωβρίου 2022      7.30 μ.μ.

«Βούλα Ρεφενέ και Θαλασσινοί Ταξιδευτές»

Συμμετέχουν:

• Τραγούδι: Βούλα Ρεφενέ, • Κιθάρα: Λευτέρης Συμιανάκης, • Μπάσο: Χρήστος Περδίκης, • Βιολί: Στέλιος Κλουβάτος , • Λαούτο: Απόστολος Καρποντίνης.

Παρασκευή 7 Οκτωβρίου 2022      7.30 μ.μ.

«Ελεύθεροι διάλογοι»

Μία συνάντηση ευθύνης με λόγο και ανταλλαγή ιδεών.

«Μάχου υπέρ Πίστεως και Πατρίδος»

Ιστορίες & αφηγήσεις για το θρησκευτικό συναίσθημα των Ελλήνων το 1821.

Με την ευκαιρία της εκδόσεως του ομότιτλου βιβλίου του Δημήτρη Προύσαλη από τις εκδόσεις Αρμός.

Συντονίζει ο Δημήτρης Γκαλημανάς, Θεολόγος, υπ. Βιβλιοπωλείου ‘‘Παρουσία’’.

Σάββατο 8 Οκτωβρίου 2022       7.30 μ.μ.

«Μένουμε πάντα παιδιά…»

Ο Πολιτιστικός Όμιλος ΔΩΔΩΝΗ θα πραγματοποιήσει ένα αφιέρωμα στον ελληνικό κινηματογράφο με χορό, μουσική, τραγούδι και θεατρικά δρώμενα.

Την εκδήλωση θα πλαισιώσουν με την παρουσία τους η Mεικτή Xορωδία του Ωδείου ΑΘΗΝΑ υπό τη διεύθυνση της μαέστρου Δήμητρας Χανού, οι Θεατρικές Ομάδες της ΔΩΔΩΝΗΣ σε σκηνοθετική επιμέλεια Αρετής Ζαχαριάδου και οι Ομάδες Χορού της ΔΩΔΩΝΗΣ υπό τη διδασκαλία της Λίλας Μαστρομανώλη, του Παύλου Γκολέμη και Γιώργου Γκολέμη ο οποίος και θα συντονίσει την εκδήλωση.

Σάββατο 8 Οκτωβρίου 2022       9.45 μ.μ.

Κυριακή Γ´ Λουκά. Ιακώβου αποστόλου, υιού του Αλφαίου

Κυριακή 9 Οκτωβρίου 2022       7.30 μ.μ.

«Ενοριακό Αρχονταρίκι»

«Εγένετο άνθρωπος απεσταλμένος παρά Θεού, Ιερομόναχος Αθανάσιος Χαμακιώτης»

Ο Πρωτ. π. Σπυρίδων Βασιλάκος, Θεολόγος, Διευθυντής του Ραδιοφωνικού Σταθμού «Βοιωτική Εκκλησία», θα συζητήσει με τον Σεβασμιώτατο Μητροπολίτη Αργολίδος κ. Νεκτάριο.

Τρίτη 11 Οκτωβρίου 2022       9.45 μ.μ.

Συμεών του νέου θεολόγου