19 Μαρτίου, 2024

«Εν δράσει 2019»: Αρχιμ. Αθανάσιος Παπασταύρου: Ο Θεός δεν έχει ανάγκη την δοξολογία μας

Αυτούς οι οποίοι δοξάζουν τον Θεό, τους δοξάζει ο Θεός στους ουρανούς.

Εμείς όταν Τον δοξάζουμε παίρνουμε απ’ Αυτόν, δόξα και τιμή.

Ιερά αγρυπνία τελέστηκε την Πέμπτη 17 Οκτωβρίου, παραμονή της εορτής του Αγίου Αποστόλου Λουκά του Ευαγγελιστού και του Αγίου μάρτυρος Μαρίνου, στον Ιερό Ναό Ευαγγελιστρίας Πειραιώς, στην οποία προεξήρχε και κήρυξε τον θείο λόγο, ο Αρχιμανδρίτης Αθανάσιος Παπασταύρου, της Ιεράς Μητροπόλεως Πειραιώς.

Η αγρυπνία και η ομιλία εντάσσονται στο πλαίσιο του προγράμματος καθημερινών δράσεων και εκδηλώσεων του Ναού, με τον γενικό τίτλο «ΕΝΟΡΙΑ εν δράσει».

Αρχιμανδρίτης Αθανάσιος Παπασταύρου

Ο π. Αθανάσιος αναφέρθηκε στην ομιλία του, στο πρόσωπο του στον Ευαγγελιστή Λουκά.

Ο Απόστολος Λουκάς, είναι εκτός των άλλων, τόνισε, και ένας από τους αγαπητούς υιούς της Υπεραγίας Θεοτόκου. Κατά την παράδοση, από την Κυρία Θεοτόκο, έλαβε πολλές πληροφορίες για να καταγράψει το Ευαγγέλιο του.

Γι’ αυτό και αναφέρεται με λεπτομέρειες σε γεγονότα της νηπιακής ζωής του Κυρίου μας, αλλά και πριν την σύλληψη Του, στον Ευαγγελισμό της Θεοτόκου.

Αναφέρεται επίσης και σε γεγονότα μέχρις ότου ο Κύριος έγινε δωδεκαετής και προσήλθε στο Ναό.

«Αυτά, είναι πληροφορίες από την ίδια την Παναγία μας. Του τα εμπιστεύθηκε επειδή τον αγάπησε, επειδή έβλεπε ότι ήταν ένας αγνός μαθητής του Κυρίου».

Ο Ευαγγελιστής Λουκάς, σημείωσε επίσης, είχε το χάρισμα της αγιογραφίας. Πολλές εικόνες του σώζονται μέχρι σήμερα.

Ήταν και ιατρός ο Απόστολος Λουκάς. Και φαίνεται ότι ήταν αυτός που όχι μόνο συνόδευε, αλλά και περιποιείτο τον Απόστολο Παύλο, μετά από τραυματισμούς, μαστιγώσεις, ραβδισμούς και τόσα άλλα δεινά που υπέφερε για την αγάπη του Χριστού.

Είναι λοιπόν ένα από τα επιφανή πρόσωπα της πρώτης Εκκλησίας. Αυτόν πρέπει να τιμούμε οι χριστιανοί, προέτρεψε ο π. Αθανάσιος, όπως και όλους εκείνους οι οποίοι ακολούθησαν πιστά και μέχρι τέλους τον Κύριο.

Για να συμπληρώσει ολοκληρώνοντας:

«Μη νομίζουμε ότι η τιμή που αποδίδουμε είναι κάτι σημαντικό. Απλά βλέπουμε τις αντανακλάσεις της δόξης των Αγίων και προσπαθούμε ταπεινά, τιμώντας τους, να παίρνουμε κάτι από την χάρη τους.

Στους ουρανούς δοξάζονται από τον ίδιο τον Κύριο. Αυτούς οι οποίοι δοξάζουν τον Θεό, τους δοξάζει ο Θεός στους ουρανούς.

Ο Θεός δεν έχει ανάγκη την δοξολογία μας. Εμείς όταν Τον δοξάζουμε παίρνουμε απ’ Αυτόν, δόξα και τιμή