20 Απριλίου, 2024

«Εν δράσει 2018»: Αρχιμ. Παύλος Αλεξάς

Η επιστήμη και η πίστη των Αγίων Αναργύρων ήταν στη διάθεση του λαού.

Ιερά αγρυπνία τελέστηκε την Τετάρτη 31 Οκτωβρίου, παραμονή της εορτής των αγίων Αναργύρων Κοσμά και Δαμιανού και της μητρός αυτών Θεοδότης,στον Ιερό Ναό Ευαγγελιστρίας Πειραιώς.

Ιερούργησε και κήρυξε τον θείο λόγο, ο Αρχιμανδρίτης Παύλος Αλεξάς, από την Ιερά Μητρόπολη Πειραιώς.

Η αγρυπνία και η ομιλία εντάσσονται στο πλαίσιο του προγράμματος «ΕΝΟΡΙΑ εν δράσει…».

Αρχιμανδρίτης Παύλος Αλεξάς

Η Εκκλησία προβάλλει σήμερα δύο σπουδαίους και πολύ αγαπητούς αγίους, τους αγίους Κοσμά και Δαμιανό. Αγαπητούς διότι αναφέρονται στην πάσχουσα ανθρώπινη φύση, είπε στην αρχή της ομιλίας του ο π. Παύλος.

Εκκλησία στρατευομένη και Εκκλησία θριαμβεύουσα. Δεν είναι δύο διαφορετικά μεγέθη επεσήμανε. Η Εκκλησία είναι μία, ενωμένη.

Αγία η Εκκλησία, όχι μόνο γιατι αναφέρεται στους αγίους, αλλά ονομάζεται έτσι και για εμάς εδώ που είμαστε μέλη της στρατευομένης Εκκλησίας.

«Είναι άγια και τα μέλη της διότι δέχθηκαν το άγιο βάπτισμα, το άγιο χρίσμα, τα μυστήρια, με κορυφαίο το μυστήριο της θείας Ευχαριστίας, δέχονται μέσα τους το Σώμα και το Αίμα του Κυρίου.»

Και αφού είμαστε αμαρτωλοί άνθρωποι, με ελλείψεις και ελαττώματα, πως μπορούμε να είμαστε άγιοι, αναρωτήθηκε.

Η θεολογία διδάσκει ότι υπάρχει η εξ’ αντικειμένου και η εξ’ υποκειμένου σωτηρία, όροι βέβαια συμβατικοί απάντησε.

Εξ’ αντικειμένου είναι εκείνη η σωτηρία που ο Χριστός έδωσε στους ανθρώπους, όλα τα χαρίσματα τα οποία αποκτούμε κατά το ιερό βάπτισμα και το χρίσμα και την συμμετοχή μας στη θεία Ευχαριστία.

Η εξ’ υποκειμένου σωτήρια είναι ο αγώνας που κάθε χριστιανός καταβάλλει για να ανέλθει πνευματικά. Αυτό δεν μπορεί να το επιτύχει μόνο με τις δικές του δυνάμεις, αλλά με την συμμετοχή του στην λατρευτική ζωή και τα μυστήρια της Εκκλησίας.

Προβάλλει η Εκκλησία σήμερα δύο αγίους, συνέχισε, επιστήμονες ιατρούς, αλλά και πιστούς. Και μαζί προβάλλει το γεγονός ότι η πίστη δεν είναι ξένη από την επιστήμη.

Προβάλλει τους αγίους Αναργύρους, σε μια εποχή που δεν γίνεται τίποτε χωρίς αργύριο, χωρίς πληρωμή. Είναι ένα στοιχείο πρόκληση για την σημερινή κοινωνία. Η επιστήμη και η πίστη τους ήταν στη διάθεση του λαού.

«Αυτά τα ιερά μεγέθη τα άγια, αυτές τις δύο προσωπικότητες προβάλλει η Εκκλησία με νόημα. Ότι οι επιστήμονες μπορούν και να πιστεύουν.

Η πίστη είναι ένα πνευματικό μέγεθος που δεν μπορεί να το αγγίξει καμία επιστήμη.

Η Εκκλησία δοξάζεται από τους αγίους και τους μάρτυρες».