20 Απριλίου, 2024

«Εν δράσει 2018»: Αρχιμ. Αλέξιος Γιαννιός

Ιερά αγρυπνία τελέστηκε την Τετάρτη 10 Οκτωβρίου, επί τη μνήμη του Αγίου Αποστόλου Φιλίππου, στον Ιερό Ναό Ευαγγελιστρίας Πειραιώς. Ιερούργησε και κήρυξε τον θείο λόγο, ο Αρχιμανδρίτης Αλέξιος Γιαννιός, από την Ιερά Αρχιεπισκοπή Αθηνών.

Η αγρυπνία και η ομιλία εντάσσονται στο πλαίσιο του προγράμματος «ΕΝΟΡΙΑ εν δράσει…».

Αρχιμανδρίτης Αλέξιος Γιαννιός

Ο λόγος του π. Αλεξίου είχε ως αφετηρία την μνήμη του τιμωμένου Αποστόλου Φιλίππου.

Όπως επεσήμανε, καθημερινά, μέσα στο μυστήριο της θείας Ευχαριστίας και μέσα στον λειτουργικό χρόνο, η Εκκλησία μας προβάλλει παραδείγματα προς μίμηση, όπως ο τιμώμενος Απόστολος Φίλιππος ο διάκονος, ένας από τους πρώτους επτά διακόνους που η Εκκλησία εξέλεξε.

Η Εκκλησία μας, συνέχισε, μας δίνει ευκαιρίες καθημερινά και μας παρουσιάζει τους αγίους, ως οδοδείκτες στην βασιλεία των ουρανών.

Αξιοποιώντας τον βίο του Αποστόλου, υπογράμμισε πως δύο πράγματα θα πρέπει να συμβαίνουν στην πνευματική ζωή για να προκόβει ο άνθρωπος.

«Πρώτον να μελετά ο άνθρωπος τον λόγο του Θεού. Ο πνευματικός άνθρωπος προσπαθεί να βρει νερό για να ξεδιψάσει την πνευματική του δίψα.

Αν δεν έχει την διάθεση της μαθητείας, την διάθεση να βρει τον καθαρό λόγο του Θεού, τότε δεν φωτίζεται και μένει η καρδιά του μακριά από την χάρη του Θεού

Το δεύτερο είναι ότι δε νοείται πνευματική ζωή, χωρίς πνευματικό οδηγό. Ο πνευματικός άνθρωπος αναζητά τον Θεό και ιδιαίτερα όταν έχει έναν πνευματικό οδηγό, τότε αυξάνεται αυτό το οποίο μελετά και διαβάζει, γίνεται κτήμα του.

Και έρχεται η χάρις του Θεού και τον οδηγεί στη θεογνωσία. Καθαρίζεται από τα πάθη και γίνεται ένα δοχείο του Αγίου Πνεύματος.

Όταν αναζητάμε τον Θεό, συνέχισε ο π. Αλέξιος, τότε ο Θεός στέλνει ανθρώπους για να μας μιλήσουν για Εκείνον. Χρειαζόμαστε επομένως πνευματική καθοδήγηση, έναν χειραγωγό στην πνευματική ζωή.

«Αν θέλουμε να ασκηθούμε πνευματικά, θα πρέπει να έχουμε έναν δείκτη στην πνευματική μας πορεία. Χωρίς πνευματικό οδηγό, χανόμαστε.

Ο πνευματικός πατέρας μας οδηγεί βήμα προς βήμα προς την πνευματική άνοδο, στο ανέβασμα της πνευματικής κλίμακας των αρετών κι αξιωνόμαστε δια των ευχών του, να αποκαλυφθεί ο Θεός σε εμάς.

Αν δεν παραλάβουμε την πνευματική ζωή, από τον πνευματικό μας χειραγωγό, δεν κατανοούμε την ομορφιά της

Έχει μεγάλη ευλογία, τόνισε, εκείνος που σκύβει το κεφάλι του κάτω από το πετραχήλι του πνευματικού, και εξομολογούμενος τα αμαρτήματα, τις πτώσεις και τις αστοχίες του, λαμβάνει δια του μυστηρίου της ιεράς εξομολογήσεως, την άφεση των αμαρτιών.

Ο πνευματικός πατέρας, μας θεραπεύει και μετά μας ενώνει με τα μυστήρια της Εκκλησίας. Είναι εκείνος που μας αναλαμβάνει και κάτω από το πετραχήλι του και κάτω τη χάρη του Αγίου Πνεύματος μας καθοδηγεί και είναι υπεύθυνος για την σωτηρία μας.

Έχει την έγνοια μας, προσεύχεται για εμάς, γίνεται για εμάς εγγυητής στον ουρανό και δια των ευχών του πορευόμαστε.

Και συμβούλευσε, ολοκληρώνοντας:

«Τα πνευματικά τέκνα να έχουν την διάθεση της γνώσεως του λόγου του Θεού, να μαθητεύουν στους πνευματικούς πατέρες, να κλίνουν την κεφαλή τους στο μυστήριο της ιεράς εξομολογήσεως.

Και να έχουν την αναζήτηση, πως καθημερινά θα γίνουν τέκνα Θεού, πως καθημερινά θα νικήσουν τις αμαρτίες και τον διάβολο και πως καθημερινά θα ανεβαίνουν τα πνευματικά σκαλοπάτια με την χειραγωγία και διδασκαλία του πνευματικού τους πατρός και θα αξιωθούν να εισέλθουν στην βασιλεία των ουρανών