19 Μαρτίου, 2024

«Εν δράσει 2014»: Ταξείδι στην «ανεμόεσα» Κάρπαθο…(video)

Γέμισε από καρπάθικα νιάτα, καρπάθικη μουσική και «γεύσεις» Καρπάθου, το απόγευμα του Σαββάτου 18 Οκτωβρίου 2014 το Πνευματικό Κέντρο της Ευαγγελίστριας, στα πλαίσια του προγράμματος «Ενορία εν δράσει».

Προσκεκλημένος της Ενορίας και διοργανωτής της βραδιάς – αφιέρωμα στην ακριτική και «ανεμόεσσα» -κατά τον Όμηρο- Κάρπαθο, ο δραστήριος Όμιλος Καρπαθίων Νέων, με έδρα τον Πειραιά.

Με ωραίες μαντινάδες, το γνωστό και παραδοσιακό στο νησί τρόπο έκφρασης, οι δεσποινίδες Ανθή Σισαμή και Αγάπη Μοσχονά, μας προέτρεψαν να επισκεφθούμε το όμορφο νησί της Καρπάθου, για να χαρούμε τις ομορφιές του και να γνωρίσουμε έστω και για λίγο και εξ αποστάσεως το δεύτερο σε έκταση νησί των Δωδεκανήσων.

Στη συνέχεια ο Γρηγόρης Χατζηαντωνίου και η Καλλιόπη Σισαμή, μας ταξίδεψαν με πολλές εικόνες στη γεωγραφία και την ιστορία του νησιού, στις ξεχωριστές παραλίες του. Με πλούσιο φωτογραφικό υλικό και γνωρίσαμε τα όμορφα δώδεκα χωριά του, τα μουσικά όργανα και τη μουσική του παράδοση, την ξακουστή παραδοσιακή φορεσιά της Ολύμπου και της κάτω Καρπάθου, το καρπάθικο σπίτι με τα στολίδια του, τα αξιοθέατα του νησιού, τα νοστιμότατα τοπικά φαγητά και γλυκά, μας κέντρισαν πραγματικά το ενδιαφέρον να γνωρίσουμε από κοντά το πανέμορφο νησί, στην άκρη του Αιγαίου. Αν κι απ’ό,τι μας είπαν οι νέοι του Ομίλου Καρπαθίων Νέων, είναι κάπως… ακριβή η προσέγγιση στο νησί, αλλά σίγουρα αξίζει τον κόπο, όπως μας είπαν κάποιοι που ήδη έχουν γνωρίσει και αγαπήσει το νησί της Καρπάθου!

Το υπέροχο ταξίδι στην Κάρπαθο ολοκληρώθηκε με τους ήχους της καρπάθικης λύρας του λαούτου, που έπαιξαν ο Πρόεδρος του Ομίλου κ.Γιάννης Λιγνός και ο νεαρός  κ.Διογένης Παναγιώτου και παραδοσιακούς καρπάθικους χορούς, που παρουσίασε εξαιρετικά το χορευτικό του Ομίλου Καρπαθίων Νέων που αποτελούσαν ο Μιχάλης Χαροκόπος, η Αγάπη Μοσχονά, η Ευγενία Κωνσταντινίδη, η Ανθή Σισαμή, η Πόπη Σισαμή, η Μαρία Σισαμή, η Ευδοξία Μοσχονά και ο Νίκος Παπαγγέλου.

Στην εκδήλωση παραβρέθηκε και ο Καρπάθιος Καθηγητής Λαογραφίας στον Τομέα Βυζαντινής Φιλολογίας και Λαογραφίας της Φιλοσοφικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών και Πρόεδρος του Ινστιτούτου Λαϊκού Πολιτισμού Καρπάθου κ.Μηνάς Αλεξιάδης, ο οποίος εξέφρασε τη χαρά του για την εργασία του Ομίλου και την προβολή της Καρπάθου από τα άξια νιάτα του νησιού μας,  της Καρπάθου, η οποία είναι και παραμένει διαχρονικά ζωντανή κοιτίδα του λαογραφικού μας πολιτισμού. Παρών και ο Καρπάθιος Αρχιμανδρίτης π.Καλλίνικος Μαυρολέων, ο οποίος με τη σειρά του συνεχάρη και ευχαρίστησε τους νέους για τη επιμελημένη εργασία που επιτελούν στα πλαίσια του Ομίλου Καρπαθίων Νέων, και η οποία δείχνει την πολλή αγάπη τους για το νησί μας και το ενδιαφέρον τους να κρατούν ζωντανό το νησί μας και  να το προβάλλουν με κάθε τρόπο στην ευρύτερη περιοχή του Λεκανοπεδίου Αττικής.

Παρόντες, όμως, ήταν και ο εκλεκτός φίλος της Καρπάθου Πρωτ. π.Γεώργιος Δορμπαράκης και η πρεσβυτέρα του, Καρπάθιοι νέοι που παρεπιδημούν στον Πειραιά και πολλοί άλλοι, που εξέφρασαν την επιθυμία τους στον Υπεύθυνο του προγράμματος, εμπνευστή της βραδιάς και εκλεκτό φίλο της Καρπάθου, επίσης, Πρωτ. π.Γεώργιο Γεωργακόπουλο, να μεριμνήσει ώστε σύντομα όλοι μαζί να επισκεφθούν και να γνωρίσουν το ξεχωριστό νησί των Δωδεκανήσων.

Οι «γεύσεις» της Καρπάθου αυτό το Σαββατόβραδο στην Ευαγγελίστρια, ήταν πολύ γλυκιές σαν τον ωραίο παραδοσιακό μπακλαβά που μας κέρασαν στο τέλος τα παιδιά του Ομίλου Καρπαθίων Νέων! Σας ευχαριστούμε θερμά καρπάθικα νιάτα!