25 Απριλίου, 2024

«Εν δράσει 2013»: «Μικρές ιστορίες από την Αθωνική Έρημο» (video)

«Μικρές ιστορίες από την Αθωνική Έρημο» ήταν το θέμα που εισηγήθηκε ο Αρχιμανδρίτης Εφραίμ Παναούσης της Ι. Σταυροπηγιακής Μονής «Παναγία η Χρυσοπηγή», στο Ενοριακό Αρχονταρίκι που πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 15 Νοεμβρίου 2013 στα πλαίσια του τρίμηνου προγράμματος «ΕΝΟΡΙΑ εν δράσει…»

Αρχιμανδρίτης Εφραίμ Παναούσης

Συντονιστής της εκδήλωσης ήταν ο Εκπαιδευτικός και Διευθυντής ποιότητος προγράμματος Ρ/Σ «Πειραϊκή Εκκλησία», κ. Γεώργιος Μπάρλας

κ. Γεώργιος Μπάρλας

Κάνοντας μία εισαγωγή, ο κ. Μπάρλας αναφερόμενος στο αφιέρωμα που πραγματοποιήται για το Άγιον Όρος, στα πλαίσια των εκδηλώσεων του «ΕΝΟΡΙΑ εν δράσει…», μίλησε για το Όρος και για την εμπειρία που έχει κάποιος με την επίσκεψή του εκεί. «Το προσκύνημα στο Άγιον Όρος έχει πάντα ένα χαρακτήρα μυσταγωγικό. Πρόκειται για ένα τόλμημα, μια πορεία, μια μαθητεία», τόνισε, κάνοντας και μια περαιτέρω περιγραφή στο πώς κάποιος που επισκέπτεται την Αθωνική Πολιτεία ζει μια αλλιώτικη ζωή και ακολουθεί την καθημερινότητα των μοναχών μένοντας στα ουσιώδη της ζωής.

Στη συνέχεια, λαμβάνοντας το λόγο ο π. Εφραίμ, είπε πως η εισήγησή του αποτελεί μια προσπάθεια για ένα νοερό ταξίδι στο Όρος που «έχει μια μυστική γοητεία, έναν ιδιαίτερο τρόπο που προσεγγίζει τον άνθρωπο, χωρίς λόγια, με τη δύναμη της σιωπής και το παράδειγμα των ανθρώπων που βλέπει δίπλα του», όπως είπε χαρακτηριστικά. «Το Άγιον Όρος είναι άνθρωποι και τόποι», σημείωσε, συμπληρώνοντας πως το θέμα της εισήγησής του πραγματεύεται μικρές ιστορίες ανθρώπων που μας έρχονται από παλιά, από τα χρόνια ακόμα της Παναγίας μας μέχρι τα τωρινά χρόνια, μέχρι την ύπαρξη συγχρόνων αγίων του Αγίου Όρους.

«Όταν λέμε ‘‘έρημος’’ στο Όρος δεν εννοούμε τόπους απαρήγορους και απαράκλητους», τόνισε σε ένα άλλο σημείο της εισήγησής του ο π. Εφραίμ, κάνοντας μια γλαφυρή και παραστατική περιγραφή της τοποθεσίας του Αγίου Όρους και της μορφής του εδάφους του, δίνοντας μια εικόνα κάποιων δύσβατων τοποθεσιών του.

Εν συνεχεία, ο π. Εφραίμ αφηγήθηκε παραστατικά ιστορίες από τη Σκήτη της Αγίας Άννης καθώς και από την περιοχή των Καυσοκαλυβίων, κάνοντας μνεία σε Γεροντάδες, που αποτελούσαν και αποτελούν μεγάλα παραδείγματα, όπως και στη μορφή του Γέροντος Πορφυρίου. «Τα παραδείγματα των Αγίων είναι και ένας τρόπος να μπορεί να απεγκλωβίζεται κανείς από μερικά πράγματα και παιχνίδια του μυαλού του», ανέφερε χαρακτηριστικά.

«Πρόκειται για ιστορίες που τις λέμε για να μπορέσει ο καθένας, στο μέτρο και την αναλογία του να ωφεληθεί. Είναι πολλά αυτά που μπορεί να πάρει ο καθένας από αυτές τις ιστορίες», διαπίστωσε προς το τέλος της ομιλίας του ο π. Εφραίμ. Ενώ έκλεισε την εισήγησή του λέγοντας πως «Η ιστορία του Αγίου Όρους δεν τελειώνει. Η ιστορία του Αγίου Όρους γράφεται ακόμη από τους απλούς ανθρώπους που μένουν στο Όρος και από τις απλές ψυχές που βρίσκουν παρηγοριά στο Όρος».

Στη συνέχεια της εκδήλωσης ο π. Εφραίμ απάντησε σε ενδιαφέρουσες ερωτήσεις των παρευρισκομένων δίνοντας τη δυνατότητα να ακουστούν και άλλες ιστορίες από την Αθωνική γη.